Jak wygląda procedura przeprowadzania zabiegu ozonowania pomieszczeń i aut?
- Szczegóły
Dzięki właściwościom ozonu można go wykorzystywać do dezynfekcji pomieszczeń i wnętrz pojazdów. Ozon jest gazem składającym się z trzech atomów tlenu i ma silne właściwości dezynfekujące, które przynoszą lepsze efekty niż na przykład zastosowanie chloru. Celem ozonowania pomieszczeń i samochodów jest likwidacja grzybów, pleśni, drobnoustrojów, roztoczy i pyłów. Po przeprowadzeniu procedury można pozbyć się również nieprzyjemnych zapachów. W jaki sposób przeprowadzany jest zabieg ozonowania w pomieszczeniach, a w jaki w autach?
Jak przebiega ozonowanie pomieszczenia?
Ozonowanie pomieszczeń jest jedną ze skuteczniejszych metod dezynfekcji. Jednak aby procedura była skuteczna i bezpieczna, należy odpowiednio przygotować przestrzeń. Mowa tutaj przede wszystkim o przewietrzeniu i usunięciu źródeł brzydkich zapachów. Bardzo ważne jest też, by domownicy opuścili mieszkanie na czas wykonywanych prac. W pomieszczeniach nie powinny znajdować się też zwierzęta i rośliny. Warto wynieść również cenne przedmioty i sprzęt elektroniczny.
Jeśli nie jest to możliwe, należy zabezpieczyć je folią ochronną. Kolejną kwestią jest uszczelnienie kratek wentylacyjnych i ewentualnych szczelin. Generatory ozonu muszą być ustawione na podwyższeniach, a podczas ozonowania należy pamiętać o utrzymaniu stężenia gazu na odpowiednim poziomie. Po zakończeniu prac wystarczy przewietrzyć pomieszczenie, by można było z niego korzystać.
Jak przebiega ozonowanie samochodu?
Do ozonowania pojazdu należy się przygotować podobnie co do przeprowadzenia zabiegu w pomieszczeniach. Mowa tutaj o przewietrzeniu wnętrza i usunięciu źródeł nieprzyjemnych zapachów, na przykład o wypraniu tapicerki czy dywaników. Podczas przeprowadzanych prac ozonator powinien być umieszczony na siedzeniu pasażera albo na podłodze przy nim. W przypadku niektórych generatorów ozonu można pozostawić urządzenie na zewnątrz, a do pojazdu wprowadzić jedynie przewód (przez okno lub uchylone drzwi).
Podczas ozonowania pojazdu należy ustawić zamknięty obieg powietrza i włączyć wentylatory. Dzięki temu można skutecznie oczyścić również przewody wentylacyjne. Ozonowanie samochodu zwykle trwa maksymalnie godzinę. Aby pozbyć się charakterystycznego zapachu z pojazdu, warto przejechać się z otwartymi oknami i zostawić uchylone szyby na kilka godzin, jeżeli jest taka możliwość.