Samodzielna diagnostyka instalacji, czyli skąd wiadomo, że jest wyciek?
- Szczegóły
Zarówno budynki mieszkalne, jak i użytkowe, wyposażone są w szereg instalacji wodno-kanalizacyjnych, w których dochodzi czasem do wycieku. A każdy wyciek, nawet niewielki, może spowodować duże szkody, zagrażać bezpieczeństwu i narazić nas na duże koszty. Dlatego reagować trzeba już na najdrobniejsze symptomy.
Jakie to symptomy?
Poza najbardziej oczywistym, czyli wodą rozlewającą się po podłodze, są to przede wszystkim:
- odpadanie powłok malarskich, tynków i tapet,
- wypaczenie listew przypodłogowych, paneli lub parkietu,
- spadek ciśnienia w instalacji grzewczej,
- pojawienie się pleśni i grzybów,
- zapach stęchlizny,
- podwyższona wilgotność powietrza w pomieszczeniu,
- nieprzyjemny zapach kanalizacji.
Problemem może być jednak to, że nawet jeśli zaobserwujemy oznaki wycieku, nie będziemy w stanie stwierdzić, w którym miejscu do niego doszło. W takiej sytuacji warto skorzystać z usług sprawdzonej firmy, profesjonalnie zajmującej się lokalizacją wycieków. Dzięki temu zaoszczędzimy sobie czasu i nerwów, unikniemy rozkuwania całych instalacji i marnowania pieniędzy. Dzięki specjalistycznym urządzeniom wyciek zostanie zlokalizowany szybko i precyzyjnie.
Jakie mogą być przyczyny wycieków z instalacji?
Do wycieków dochodzi w instalacjach wody zimnej i wody ciepłej, w instalacjach ogrzewania centralnego i podłogowego, a także w kanalizacji. Powodami wycieków są najczęściej błędy w montażu i wykorzystanie słabej jakości materiałów do budowy instalacji, wysokie ciśnienie wody, zmienna temperatura, wibracje oraz starzenie się elementów konstrukcyjnych. Do wycieków dojść może również podczas prac remontowych w wyniku wygięcia, przebicia czy przewiercenia rury lub innego elementu instalacji.
A gdy już zlokalizujemy wyciek – co wtedy? Przy niewielkim problemie wystarczy odpowiednie uszczelnienie miejsca, w którym doszło do uszkodzenia. Przy większym konieczna będzie wymiana niesprawnej części.